Jak dbać o włosy na saunie, Ulokowana

Zostałam wielką fanką saunowania. Przekonują mnie przede wszystkim aspekty zdrowotne, ponieważ od kiedy saunuję, czyli 10 miesięcy, to nie choruję. Przetrwałam najgorsze mrozy, a nawet epidemię grypy w Toruniu. Lepiej znoszę alergię oraz jestem bardziej rozluźniona i odstresowana. Pomimo tych zalet, jest w saunowaniu coś, co mnie niepokoi, a mianowicie jej wpływ na kondycję włosów. Bardzo wysoka temperatura w saunie powoduje ich przesuszanie oraz obfite wypadanie. W saunie temperatury dochodzą nawet do 100 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza jest mniejsza niż 15%! Nic dziwnego, że włosy mogą ucierpieć, dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć.

Związuj włosy

Włosy spięte frotką w koczek-ślimak będą bezpieczniejsze niż puszczone luzem. Mniej ciepła dotrze do włosów, ponieważ narażona będzie tylko wierzchnia ich warstwa. Warto zwrócić uwagę na rodzaj gumki którą związujemy włosy. Gumka z metalowymi elementami, już w normalnej temperaturze łamie włosy, a w wysokiej może nawet poparzyć. Metal rozgrzewa się szybko, w miejscu w którym będzie stykał się z włosami może je wykruszyć. Warto wybierać miękkie gumki albo upinać włosy spinkami żabkami.

Wykorzystuj ciepło na swoją korzyść

Ciepło panujące w saunie można nieść pewne korzyści dla naszych włosów. Pod wpływem ciepła łuski włosa rozchylają się. Kiedy pozostaniemy bierni z włosów wyparuje cenna woda i doprowadzimy do przesuszenia naszych kosmyków. Jeśli jednak zaaplikujemy maskę lub olej to umożliwimy lepsze wchłanianie substancji w głąb włosa.  

Pamiętajmy, że udajemy się do sauny, dlatego nie warto nakładać kosmetyków na mokre włosy i nie nakładać rzadkich kosmetyków na bazie wody. Woda parując zmienia wilgotność w saunie. Jeśli korzystamy z sauny fińskiej, zależy nam na niskiej wilgotności. Lepiej wybrać gęste kosmetyki albo oleje, które nie będą zbyt mocno parowały i zwiększały wilgotności w pomieszczeniu.

Ja zazwyczaj wybieram pięknie pachnącą mieszankę olei, w której znajduje się m.in. olej arganowy, makadamia, ze słodkich migdałów i jojoba. Po umyciu głowy moje włosy są piękne, lśniące i miłe w dotyku. Polecam!

Zainwestuj w czapkę do sauny

Kondycja włosów i głowy podczas saunowania to nie tylko moje zmartwienie. Odpowiedzią na nie jest czapka do sauny, czyli nakrycie głowy wykonane z filcu, które ma za zadanie chronić naszą głowę przed nadmiernym przegrzaniem. Głowa to najwyższy element naszego ciała, dlatego jest narażona na wyższe temperatury w saunie bardziej niż reszta ciała. 

Niestety, czapka do sauny jest nadal na mojej liście “must have”, ale obiecuję, że już niedługo będzie moja! 😉

Umyj głowę po powrocie do domu

Po wyjściu z sauny lub po powrocie do domu warto dokładnie umyć skórę głowy. Podstawowym celem saunowania jest pozbycie się z organizmu toksyn oraz zwiększanie odporności za pomocą zmian temperatury. Mówiąc o tym pierwszym, toksyny które znajdą się na powierzchni naszej skóry głowy osłabiają cebulki, co może prowadzić do obfitszego, niż zazwyczaj, wypadania włosów. Dlatego tak ważne jest umycie włosów po saunie. Zapewni to lepszą kondycję skóry głowy, a wybierając dodatkowo nawilżający szampon – pozwoli się jej zregenerować po przebywaniu w tak wysokich temperaturach.

To tyle jeśli chodzi o temat włosów, a saunowania. Mam nadzieję, że rozwiałam wasze wątpliwości i spróbujecie następnym razem skorzystać z sauny bez szkody dla włosów. Dajcie znać, czy korzystacie z sauny i jak dbacie w niej o swoje włosy! A jeśli nigdy w takim miejscu nie byliście, to GORĄCO zachęca.